3 nm'de Samsung, TSMC'yi geçmeye çalışıyor

June 12, 2023
hakkında en son şirket haberleri 3 nm'de Samsung, TSMC'yi geçmeye çalışıyor
 

Pek çok kişinin gözünde Buffett'ın yatırım kararı, yalnızca kişisel yatırım bilgeliğini değil, aynı zamanda Amerikan sermaye grubunun ortak iradesini de temsil ediyor.Buffett'ın başka anlamları olsa da, başkaları adına konuşsa da, insanlar Buffett'ın her hareketine daha fazla dikkat ediyor ve kendi yorumlarını getiriyor.

 

A-hisselerinin bariz bir "Buffett etkisi" vardır ve A-hisse piyasası Buffett'in A şirketini satın aldığı haberinden çıkınca, A hissesi temel olarak bir dereceye kadar yükselecektir.

 

Buffett'in sahibi Berkshire Hathaway'in geçtiğimiz günlerde ABD SEC'e sunduğu 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin 13F raporuna göre, 2023'ün ilk çeyreği sonu itibarıyla Berkshire'ın elindeki varlıkların toplam piyasa değeri 299.08 milyar dolardan 325.109 milyar dolara yükseldi. ilk çeyrekte 7 hisse senedi varlığını artırdı, yeni açılan 3 pozisyon ve 8 hisse senedi mevcudiyetini azalttı.Ve tasfiye edilen dört - New York Mellon Bankası, ABD Bancorp, Tayvan Yarı İletken Üretimi ve mobilya zinciri RH.

 

Bunların arasında Çinliler, neden TSMC'nin açıklanmasıyla daha çok ilgileniyor?TSMC artık talaş dökümünde lider değil mi?

 

01

"Yerini beğenmedim."

 

 

Elbette Buffett tasfiyenin gerekçesini de açıkladı.

 

Önceki Berkshire Hathaway hissedarlar toplantısında Buffett, TSMC'nin iyi bir şirket olduğunu ancak şirketin "konumunu" beğenmediğini söyledi.Yatırım stratejisini ayarlarken TSMC'nin konumunun ana düşüncesi olduğunu vurgulayarak, Japonya'daki fon dağılımının Tayvan'dakinden daha iyi olduğunu ve bunun kendisini daha rahat ettirdiğini belirterek, "TSMC, dünyanın en iyi yönetilen ve en önemli şirketlerinden biridir. ve bunu bu şirket için beş, 10 veya 20 yıl sonra da söyleyebilirsiniz."Konumu sevmiyorum."

 

Ancak iyi bilinen coğrafi nedenlere ek olarak, teknik düzey gibi başka nedenler de var mı, TSMC'nin mevcut liderliği ne kadar süre devam edebilir?

 

30 Haziran 2022 gibi erken bir tarihte, Samsung Electronics 3 nanometre yongaların seri üretimini duyurdu ve ilk kez tam geçit (GAA) sürecini benimseyerek hem süreç hem de süreç yapısında TSMC'ye öncülük etti.

 

resim

 

TSMC'nin 4nm dahil olmak üzere mevcut gelişmiş süreçleri FinFET yapılarını kullanıyor.FinFET üç taraflı (3B) halka kapı yapısı, düz panel transistör işleminden daha etkilidir, ancak 4 nanometrenin altındaki işlemlerde sınırlamaları vardır.GAA teknolojisi, mevcut yönü daha iyi kontrol edebilen ve güç tüketimi verimliliğini artırabilen dört taraflı halka ızgara yapısını kullanır.Bu nedenle GAA teknolojisi, yapay zeka (AI) ve büyük veri gibi yüksek performans ve düşük güç tüketimi gerektiren yeni nesil çipler için çekirdek tasarım teknolojisi olarak kabul ediliyor.

 

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nün (KAIST) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde profesör olan Kim Jeong-ho, FinFET teknolojisinin kullanılabilmesi nedeniyle Samsung'un GAA teknolojisinin endüstri lideri TSMC için bir meydan okuma olduğunu söyledi. 3 nanometre teknolojisi üretmek.

 

02

Yarı iletkenlerin patlayıcı ve diferansiyel ihtiyaçları

 

 

3 nanometre düğümde GAA süreç yapısına geçiş yapan Samsung'un aksine TSMC, 2025'in ilk yarısında 2 nanometre süreçte GAA teknolojisini tanıtmayı planlıyor.Intel de aynı kararı alarak 3 nanometre sürecinde FinFET teknolojisini kullanmaya devam etmeyi ve 2 nanometre sürecinden başlayarak GAA teknolojisini benimsemeyi planladı.

 

14/16 nm'den 4 nm dönemine kadar Samsung, TSMC tarafından ezildi.Bununla birlikte, 3 nanometre çağında, Samsung lider teknolojik güce sahip.Bu teknolojik avantajın dökümhane pazarında ticari bir avantaja dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğinin doğrulanması gerekiyor, ancak pazar da değişiyor ve daha büyük müşteriler de dökümhane tedarikçisi olarak Samsung'u kullanma eğiliminde.

 

Aslında, milyar Ou daha önce AMD'nin, TSMC'de yeterince yüksek bir öncelik elde edememesi nedeniyle, Samsung'da bazı gelişmiş işlemcilerle sözleşme yapmaya karar verdiğini ve bunun da TSMC'ye daha fazla belirsizlik getireceğini analiz etmişti.

 

Güney Kore Hi Yatırım ve Menkul Kıymetler analisti Song Myeong-sup (ses), "Geleneksel modele göre, TSMC Qualcomm, AMD ve Nvidia için yeterli ürün sağlayamadığında, muhtemelen Samsung Electronics'e sipariş verecekler" dedi.

 

Dökümhane üretiminin mevcut pazar modeli çok istikrarlı olsa da: TSMC çok ileride, Samsung takip ediyor, Intel IDM modeli "kendi kendine üretilen ve kendi kendine satılan", Çinli dökümhane şirketleri hala 14 nm ve hatta 28 nm'nin dışına yetişmek için mücadele ediyor ...

 

Ancak, ChatGPT tarafından temsil edilen AIGC, endüstriyel değişiklikleri hızla başlattığında, hem yarı iletkenler için patlayıcı talep artışı hem de gelişmiş süreçlere olan talepte değişiklikler oldu.

 

Örneğin OpenAI'nin büyük modelinin sunduğu hizmetlerin arkasında 10.000'den fazla Nvidia A100 ekran kartı bulunuyor.

 

Veriler, 2018 yılı civarında OpenAI'nin Transformer ve GPT-1 modellerini piyasaya sürdüğünü ve katılımcı sayısının 100 milyon seviyesinde olduğunu gösteriyor;Ardından Google, 300 milyon parametreli bir BERT modeli önerdi ve parametre sayısı yeniden arttı.OpenAI, 2019 ve 2020'de sırasıyla 1,5 milyar ve 175 milyar katılımcıyla yakalama ve yineleme GPT-2 ve GPT-3 modellerini hızlandırdı.GPT-2'yi eğitmek için kullanılan veriler Reddit'teki çok övülen makalelerden alınmıştır ve veri setinde toplamda yaklaşık 8 milyon makale vardır ve kümülatif hacmi yaklaşık 40G'dir;GPT-3 modelinin sinir ağı, Wikipedia'nın tüm İngilizce sürümünün 160 katına eşdeğer olan 45 terabayttan fazla metin üzerinde eğitilmiştir.

 

Veri miktarındaki ve parametre sayısındaki üstel artışın arkasında gerekli bilgi işlem gücü de yükselmiştir.

 

Bu büyük modelin bilgi işlem gücü gereksinimleri, doğal olarak gelişmiş üretim süreçleri gerektirir, ancak cep telefonu çipleri gibi 3 nanometreye yuvarlanmaları gerekmez.NVIDIA A100 kartı 54 milyar transistöre sahiptir ve TSMC'nin dört yıl önce (2019) seri üretimine başlanan 7nm işlemini kullanır.

 

resim

 

Tabii ki, Apple'ın M2 serisi yongaları da TSMC'nin 4 nanometre sürecini kullanarak AI hızlandırıcı tasarımını tanıttığı gibi, farklı şirketler maliyet ve pazar hususları için farklı süreçler kullanacak.Bu yılın Ocak ayındaki CES 2023'te AMD, 6 nm'lik bir işlem kullanarak Ryzen 7040 serisi mobil işlemciye yalnızca özel bir çip üzerinde yapay zeka motoru Ryzen AI entegre etmekle kalmadı, Su Zifeng ayrıca bunun x86 işlemcilerdeki ilk özel yapay zeka işleme yongası olduğunu iddia etti. ;Ayrıca 5/6 nanometre yapay zeka çıkarım hızlandırıcısı AMD Alveo V70'i piyasaya sürdü.Ve AMD MI300 hızlandırıcı, 146 milyar transistörü entegre etmek için Chiplet kullanıyor!

 

Chiplet gibi yeni paketleme teknolojileri de yonga dökümhane pazarına yeni değişiklikler getirdi.Buffett'in Tayvan'dan Japonya'ya kayması, bu büyük teknolojik değişim çağında Japon yarı iletkenlerine de bir bahis olabilir.

 

03

"Bir şansım var mı?"

 

 

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 18 Mayıs'ta Başbakanlık konutunda Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Güney Kore ve Tayvan'daki yarı iletkenle ilgili şirketlerin yöneticileriyle de bir araya geldi.Kishida, şirket yöneticileriyle yaptığı bir toplantıda şahsen şirketleri Japonya'ya yatırım yapmaya çağırdı, "Hükümetin Japonya'daki doğrudan yatırımı daha da genişletmek ve Japon yarı iletken endüstrisini desteklemek için çabalarını kullanmayı umuyorum" dedi.

 

Toplantıya TSMC Başkanı Liu Deyan, Intel CEO'su Pat Kissinger, Micron Technology CEO'su Moroteya ve diğer yedi kişinin yanı sıra Samsung Electronics ve IBM yöneticileri katıldı.Hepsi yarı iletken devlerinin liderleri.

 

Japonya ve Güney Kore arasındaki özel ilişki nedeniyle, yarı iletken işbirliğinin hızlanması Samsung'a zarar vermeyecek.Aslında, Japonya ve Güney Kore arasındaki yarı iletken ilişkisi, Sovyetler Birliği cumhuriyetleri arasındaki endüstriyel desteğe daha çok benzer ve endüstriler arasındaki işbirliği, "köpek köpeği yer" genel "reçel" olduğu sürece rekabetten daha büyüktür. kırık, çok fazla ortak çaba gösterebilir.

 

Pazar Araştırma şirketi QY Research'e göre, küresel yarı iletken dökümhane pazarının 2021'de 113.421 milyar dolardan 2028'de 219.304 milyar dolara çıkması bekleniyor.Samsung Electronics, güç ve performans verimliliğini büyük ölçüde artıran GA yapılı 3 nanometre yarı iletkenlerin seri üretimine geçen yıl Haziran ayında başladı.2025 yılında 2 nanometre yarı iletkenlerin seri üretimi başladığında, dökümhane teknolojisinde TSMC'ye ayak uydurması bekleniyor.

 

Bununla birlikte, ister Japonya'nın eski yarı iletken "wulin lideri" rüyasını yeniden ziyaret etme girişimi, ister Samsung'un TSMC'nin yedek sitesini değiştirme girişimi olsun, arkasındaki "usta" nın iradesini de düşünmek gerekir.

 

EFE Haber ajansı Hiroşima'nın 19 Mayıs'ta bildirdiğine göre, ABD Başkanı Joe Biden Yediler Grubu (G7) zirvesine katılmak üzere 18'inde Japonya'nın Hiroşima kentine geldi.İlginç bir şekilde Biden, ABD atom bombasının atıldığı yeri ziyareti sırasında "nükleer düğme" olarak bilinen bir evrak çantası da (tabii ki başkan tarafından değil, askeri yardımcılar tarafından taşınıyordu) taşıyordu.

 

 

"Nükleer düğme" evrak çantası nükleer bombanın düştüğü yere indi ki bu da çok ironik.3/2 nanometre işlem aşamasında ABD TSMC'yi geçemedi, Japon yarı iletken endüstrisi ve Güney Koreli Samsung'un şansı var mı?

 

Ma Huateng'in "birkaç yüz yılda bir" olarak adlandırdığı ChatGPT'nin getirdiği büyük değişiklik, endüstriyel yeniden yapılanma için çok büyük bir fırsat.Ma Huateng'in sözleri tam olarak şöyle:

 

"Başlangıçta [ChatGPT tarafından temsil edilen yapay zekanın] İnternet için on yılda bir gelen bir fırsat olduğunu düşündük, ancak bunun hakkında ne kadar çok düşünürsek, bunun yüzyılda bir kez olabilecek bir fırsat olduğunu o kadar çok anladık, benzer şekilde elektriği icat eden sanayi devrimine."

 

"Sanayi devrimi için ampulü bir ay önce söndürmek uzun vadede o kadar da önemli değil."Anahtar, temeldeki algoritmaların, bilgi işlem gücünün ve verilerin sağlam bir işini yapmaktır ve daha kritik olan sahne inişidir, şu anda (biz) hala biraz düşünüyoruz.Şu anda pek çok şirketin acelesi var gibi hissediyorum ve bu bizim tarzımız olmayan hisse senedi fiyatlarını yükseltmek gibi geliyor."

 

Ancak yalnızca birçok şirket çok endişeli değil, bazı ülkeler de endişeli.Örneğin, Japonya hidrojen enerjili araçlar gibi çeşitli yeni teknolojik yollara bahse giriyor, ancak ChatGPT gibi yeni yapay zeka uygulamaları karşısında Çin ve Amerikan endüstrileri tarafından defalarca bastırıldı, en azından Çin'in taklitçileri var. , ve Japonya taklit bile edemez, nasıl acil olmaz?

 

Bu yılın ilk çeyreğinde Çin'in ihracatı yıllık %8,4 artışla 5,65 trilyon yuan'a ulaştı.Bunlar arasında elektrikli insanlı araçlar, lityum piller, güneş pilleri ve diğer "yeni üç tip", toplam ihracat %66,9 artışla 264,69 milyar yuan;AB'nin beş büyük pazarı olan ABD, ASEAN, Güney Kore ve Birleşik Krallık'a yapılan "yeni üç" ihracat sırasıyla %88,7, %88,1, %103,5, %121,7 ve %118,2 arttı.

 

Güney Kore'nin ilk çeyrekteki ticaret açığı yıllık %397.6 artışla 22.401 milyar$ oldu.Çin'e ihracat yıllık %33.4 düşerek art arda 10. aylık düşüşünü kaydetti.

 

Güney Kore ekonomisinin taşıyıcısı olan Samsung, nasıl acele edemez?Jeopolitiğin ötesinde, verilerdeki kayma daha çok teknoloji ve endüstrinin değişen gücü tarafından yönlendiriliyor.Samsung için, 3 nm'den başlayarak ve hatta birkaç yıl sonra, 2 nm sürecinin TSMC'de keskinleştirilmesi gerekiyor.Çünkü bu Samsung'un son şansı.

 

Japon yarı iletken de mükemmeldi, TSMC'nin günü karşısında kıskanılmayacak mı?

 

Bir zamanlar geri kalmışsan yenilmiştin.21. yüzyılın endüstriyel dönüşümü daha az acımasız değil.İhale rekabeti yalnızca hayal gücünde var - teknolojik bir devrimde belki sadece yarım adım geride, küçük ve müreffeh bir ülke harap olacak ve açlıktan ölecek.Ve başlangıçta müreffeh bir orta güç, başka bir kısırlığa yol açacak, 30 yıl süren balonu örtmeye devam edecek.