Güney Kore Merkez Bankası: Kore çipleri Çin pazarına fazla bağımlı!

June 12, 2023
hakkında en son şirket haberleri Güney Kore Merkez Bankası: Kore çipleri Çin pazarına fazla bağımlı!

Güney Kore merkez bankası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin yarı iletken endüstrisinin, akıllı telefon ve veri merkezinin yanı sıra Çin ve ABD pazarlarına olan yoğun bağımlılığı nedeniyle ana ihracat pazarlarındaki ekonomik ve endüstriyel değişimlere karşı rakipleri Tayvan ve Japonya'dan daha savunmasız olduğunu söyledi. işletmeler.

Kore Merkez Bankası'nın Mayıs ayındaki son ekonomik görünüm raporu, Güney Kore'nin ihracatındaki son 10 yıldaki oynaklığın Tayvan'ın 1,9 katı ve Japonya'nın 2,7 katı olduğuna işaret etti.

Çip ihracatındaki bu kadar yüksek oynaklığın nedeni, esas olarak, Güney Kore'nin çip endüstrisinin, akıllı telefonlarda ve veri merkezlerinde yaygın olarak kullanılan bellek yongalarının yanı sıra, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birkaç pazara büyük ölçüde bel bağlamasıdır.

Çin pazarına bağımlılık açısından, Kore Merkez Bankası'nın ülke/bölge raporuna göre, 2022'de Güney Kore'nin yarı iletken ihracatının %55'i Çin anakarasına, ardından %12 ile Vietnam, Çin Tayvan'a sevk edilecek. %9 ve ABD %7.

Bu nedenle, Çin'in Güney Kore çiplerine olan talebindeki düşüş, Güney Kore çip ihracatındaki gerilemenin başlıca nedenidir.Geçen yılın Ağustos ayından bu yana, Güney Kore çip sevkiyatlarının yıllık artış eğilimini tersine çevirdikten sonra aşağı yönlü bir sarmal içinde olduğu bildiriliyor.

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 24,5, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 39,2 ve Nisan ayında yüzde 40,5 düştü.Buna ek olarak, Güney Kore geçen yıl toplam çip ihracatının yüzde 55'ini Çin'e teslim etti ve 2018'deki yüzde 67'den 12 puan düştü.

Kore Merkez Bankası Başkanı Rhee Chang-yong, Güney Kore'nin en büyük ticaret ortağı olan Çin'e ihracatındaki düşüşün ana nedenlerinden birinin Çin'in artan çip üretim kapasitesi olduğunu söyledi.En büyük önceliğin Güney Kore'nin ihracat rekabet gücünün nasıl geliştirileceği ve Çin'e sağlıklı bir ihracat seviyesinin nasıl sürdürüleceği olduğunu söyledi.

Ek olarak, Kore Merkez Bankası raporu, Güney Kore'nin ihracat oynaklığını azaltmak için çip ihracat pazarını çeşitlendirmesi gerektiğine dikkat çekti;Arabalar ve yapay zeka için daha fazla sistem yongası üretirken, fiyatların daha az oynak olduğu bellek dışı yongaların ihracatını genişletin.

Aynı zamanda yeni pazarlar keşfetmeye devam etmeliyiz.Bunların arasında Vietnam, hala düşük işçilik maliyetleri ve Çin'e yakınlığı nedeniyle Çin için alternatif bir pazar ve üretim üssü haline geldi.Hindistan ayrıca çip üretimi için başka bir küresel merkez olarak lanse ediliyor.

- SON -